Ny mötesplats för företag och utveckling i Kiruna

Lokalhyresgäster berättar Juni 16, 2026

Kiruna Växer har flyttat in i nya lokaler i kvarter 3 i centrala Kiruna. Här vill föreningen skapa en plats för samarbeten, möten och fortsatt utveckling i en stad som befinner sig mitt i en historisk förändring.

Robert Ylitalo, vd för Kiruna Växer

Sedan starten för drygt fyra år sedan har Kiruna Växer vuxit snabbt. Det som började som ett initiativ från lokala företagare har idag utvecklats till en ekonomisk förening med 136 medlemsföretag som arbetar med frågor kopplade till samhällsutveckling och attraktivitet i Kiruna. Nu har verksamheten också fått en egen bas i LKAB Fastigheters kontorshotell i kvarter 3, granne med stadshuset.

– Det är precis sådana här platser som behövs i en stad där det kommer krävas mycket samarbete för att vi ska kunna fortsätta utvecklas. Här möts människor, organisationer och företag på ett naturligt sätt, säger Robert Ylitalo, vd för Kiruna Växer.

Kiruna Växer arbetar bland annat med frågor som utbildning, bostäder, kultur, infrastruktur och olika former av påverkansarbete – allt med målet att bidra till ett attraktivt och växande Kiruna.

Vill samla människor och idéer
De nya lokalerna består av två kontor med plats för flera arbetsplatser och möten. I kontorshotellet finns också gemensamma ytor, konferensrum och servicefunktioner som delas mellan olika verksamheter.

– Det som var viktigt för oss var att det skulle vara enkelt och tillgängligt. Här är allt redan på plats – konferensrum, kaffe, städning och teknik. Man kan i princip bara låsa upp dörren och börja jobba direkt.

För Kiruna Växer handlar flytten också om att komma närmare andra aktörer som arbetar med stadens utveckling.

– Jag tycker det är kul när det finns andra verksamheter runt omkring. Det blir spontana möten och nya samarbeten. Jag tror mycket på att skapa kluster där människor som jobbar mot liknande mål kan samlas.

Robert beskriver lokalerna som ett slags växthus för idéer och utveckling – en plats där nya projekt och samarbeten kan växa fram.

– Vi har redan nu flera grupper och besök varje vecka där vi presenterar vad som händer i Kiruna och vilka frågor vi arbetar med.

Mitt i en historisk utveckling
Kiruna Växer har tidigare arbetat i projektform och hållit till hos olika medlemsföretag. I takt med att verksamheten vuxit och fler anställda kommit in har behovet av en egen plats blivit allt tydligare.

– Nu går vi från projektform till att arbeta mer strategiskt och operativt på lång sikt. Det känns viktigt att ha en plats där vi kan samla verksamheten.

Samtidigt menar Robert att tidpunkten för flytten känns helt rätt.

– Det är en fantastisk tid att leva i Kiruna. Det finns absolut utmaningar, men framför allt finns det enorma möjligheter. Det händer så mycket samtidigt – från satsningarna på Esrange och gruvnäringen till besöksnäringen och hela samhällsomvandlingen.

Han beskriver känslan av att befinna sig mitt i allt som händer i staden.

– Det är häftigt att få vara en del av utvecklingen och sitta mitt i det som sker just nu.